چاپ فاکتور

چاپ فاکتور

فاکتور یک سند تجاری است که توسط فروشنده برای خریدار صادر شده و محصولات ، مقادیر و قیمت های توافق شده برای محصولات داخل آن موجود می باشدبه عبارت دیگر فاکتور یک سند رسمی است که به عنوان ضمانت نامه خرید توسط فروشنده به خریدار ارائه می شود.

چاپ نگارین اصفهان قادر به چاپ فاکتور کاربن لس ، چاپ فاکتور تحریر و چاپ فاکتورهای مالیاتی در انواع گوناگون می باشد. یک فاکتور را می توان به عنوان یک سند تجاری در نظر گرفت که پس از تایید، خرید توسط فروشنده محصول یا خدمات تهیه می گردد. دراین برگه تجاری محتویات و جزئیات خرید می آید که به این جزئیات در ادامه اشاره خواهیم کرد: ۱- نوع محصول ۲- تعداد ۳- قیمت و جزئیات دیگر که بسته به نوع شغل مورد نظر قابل تغییر است.

چاپ فاکتور با توجه به کاغذ ( تحریر یا کاربن لس ) چاپ سیاه و سفید یا رنگی بدن فاکتور موضوعی است که همیشه مد نظر مشتریان و چاپخانه بوده است .

البته فاکتور ۲ رنگ در اصفهان مرسوم بوده و اکثر مشتریان در چاپ نگارین مایل به چاپ به صورت ۲ رنگ می باشند. در چاپ فاکتور به غیر از ۲ رنگ ، تک رنگ و یا ۴ رنگ بودن آن،  مقوله شماره زنی آن و صحافی – ترتیب و منگنه هم حائز اهمیت است و معمولا فاکتور ها در ۲ نسخه و یا سه نسخه چاپ و همیشه نسخه اول که روی کاغذ سفید چاپ می شود و پرفراژ می شود. نسخه دوم صورتی ، نسخه سوم زرد  است و برای بایگانی و یا حسابداری می باشد و پرفراژ نمی خورد.

چاپ نگارین در اصفهان از سرآمدهای در زمینه چاپ فاکتور و صحافی خاص و منحصر به فرد فاکتور می باشد چون نکته اصلی در چاپ فاکتور چاپ آن نیست بلکه صحافی شکیل و مرتب و خاص آن باعث متمایز شدن آن می شود.

چاپ فاکتور معمولا به صورت A5 و در تعداد ۲۰۰۰ عددی انجام می شود چون کم تر از این تعداد مقرون به صرفه نیست به دلیل اینکه هزینه اولیه زینک و چاپ در ۱۰۰۰ عدد و ۲۰۰۰ عدد یکسان است و فقط یک هزینه کاغذ به آن اضافی می شود و در شماره زنی و صحافی هم به همین ترتیب می باشد.

فاکتورها هم به صورت غیر رسمی چاپ می شود برای مشتری هایی که نیاز به ارزش افزوده ندارند هم به صورت رسمی برای ارائه به دارایی. فرمت فاکتورهای رسمی مشخص است و برای همه یکسان بوده و طراحی خاصی نیاز ندارد . فاکتور های رسمی معمولا در ۲ نسخه چاپ می شود ، یک نسخه به مشتری داده می شود و یک نسخه در خود دسته فاکتور باقی می ماند  برای ثبت در دارایی و سوابق مالیاتی.

چگونگی قرارگیری این محصولات و خدمات دراین دو دسته منوط به نوع محصولات و خدمات است. به طور مثال فاکتوری که توسط فرشنده مغازه هایپر مارکت صادر می گردد با فاکتوری که از یک شرکت تولیدی قطعه خودرو صادر می شود بسیار متفاوت است. در فاکتورهای رسمی ، یک نسخه آن باید با مهر و امضاء فروشنده به اداره دارایی ارائه شود ولی در نوع اول نیاز به این فرایند نیست .

 یکی از موضوعات کلی که در چاپ همه فاکتورها باید رعایت شود جدول هایی است که در یک فاکتور برای اعداد و ارقام خاص طراحی می شود که باید به گونه ای اندازه گذاری شود که ارقام صحیح ثبت شود و جای هر عدد به اندازه کافی باشد . نسخه اول با نسخه دوم دقیقاً روی هم باشد که اگر یک عددی در یک جدول یا خانه ثبت شود در نسخه بعد هم دقیقاً در همان جدول گذاشته شود.

در این جا به این موضوع اشاره می کنیم که مطابق قانون مالیات بر ارزش افزوده تمامی واحدهای تجاری و کسب و کارهایی که به عرضه محصول و خدمات می پردازند مشمول نظام مالیات شده و می بایست صورت حساب منطبق با نظام صنفی خود را ارائه کنند در غیر این صورت جریمه خواهند شد .

علاوه بر آن واحد های تجاری هر سه ماه یک بار نیز باید گزارش فاکتورهای رسمی خود را به صورت اینترنتی اعلام کنند و ۹% ارزش افزوده خود را پرداخت نمایند. مواردی که در یک فاکتور رسمی باید آورده شود عبارت است از: ۱- نام شخص حقیقی و حقوقی ۲- نشانی دقیق خریدار و فروشنده ۳- شماره اقتصادی ۴- کد پستی ۱۰ رقمی ۵- شماره تلفن های خریدار وفروشنده ۶- شناسه ملی که این شش مورد هم برای فروشنده هم برای خریدار باید در فاکتور درج و ثبت اطلاعات آن موقع فروش خدمات و محصولات انجام شود.

البته یک تعریف دیگری نیز برای چاپ فاکتور رسمی وجود دارد که این تعریف شاید بهتر از تعریف های قبل است و آن عبارت است از: فاکتور رسمی به فاکتوری گفته می شود که بر اساس قوانین وزارت امور اقتصاد دارایی تنظیم شده باشد و مورد تایید دارایی باشد.

 

چاپ فاکتور

فاکتورها از لحاظ طراحی به دو دسته سربرگدار و بدون سربرگ تقسیم می شوند . فاکتور بدون سربرگ به صورت آماده و تیراژ بالا در چاپخانه های بزرگ چاپ شده و در اکثر دفاتر فنی و کتاب و لوازم التحریرها موجود می باشد .نوع دوم باید جداگانه طراحی و چاپ شود و به صورت اختصاصی انجام شود که چاپ نگارین اصفهان به دلیل تقاضای مشتریان خود هر دو مورد فاکتور را موجود دارد البته پیشنهاد چاپ نگارین اصفهان برای کسب و کار شما این است که چاپ با سربرگ، و اختصاصی و در دو یا سه نسخه و با کیفیت طراحی و چاپ شود و به صورت فوق العاده زیبا و شکیل به مشتری ارائه شود.

در چاپ فاکتور مسائل مختلفی مد نظر است از جمله: جنس کاغذ، تعداد برگه و سایز کاغذ، کاربن دار بودن و یا بدون کاربن بودن آن که چاپ نگارین اصفهان در بررسی فاکتورها با توجه به تعداد آنها یک تقسیم بندی انجام داده است که عبارت است از دو یا سه یا چهار برگه بودن آن که نام متداول آن در چاپ نگارین اصفهان سه برگی می باشد ولی در اصفهان تمایل برای چاپ دو برگی زیاد است و تقسیم بندی بعدی نوع تک رنگ، سیاه و سفید بودن و یا چاپ دو رنگ و چهار رنگ بودن فاکتور می باشد و چاپ نگارین اصفهان اصرار بر این دارد که چاپ فاکتور به صورت دو رنگ انجام شود چون شکیل تر است و صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

هنگام چاپ فاکتور سایز فاکتور هم حائز اهمیت است که فاکتورها در سایز A4 و A5 متداول ترین مدل چاپ آنهااست.البته برای فاکتورهای رسمی باید سایز فاکتور A4 باشد و ترجیحا تک رنگ چاپ شود. چاپ نگارین اصفهان قادر به چاپ فاکتورهای رسمی با شماره سریال با چاپ قرمز می باشد که مورد تایید امور دارایی است.

نکات مهم هنگام چاپ فاکتور

چاپ نگارین اصفهان در اینجای مقاله به یک سری نکات در چاپ فاکتور اشاره خواهد کرد که عبارت است از:

۱- نوع کاغذ چاپ فاکتور که کاربن لس بودن، تحریر بودن و گلاسه بودن آن است که مطلوب ترین حالت آن کاغذ ۸۰ گرم است.

۲- شماره سریال و پرفراژ یک فاکتور باید به گونه ای باشد که نسخه سفید فاکتور پرفراژ شود و اصطلاحا نسخه رنگی ثابت باشد و شماره قرمز رنگ با دستگاه ملخی به صورت صحیح و در جای مناسب چاپ شود .

۳- صحافی فاکتورها بسیار مهم است که اگر بتوان برای جلد فاکتورها یا به اصطلاح جلد دسته فاکتورها که معمولا ۵۰ شماره ای یا ۱۰۰ برگی است صحافی شود یک جلد گلاسه تهیه می شود که این مقوله در زیبایی دسته فاکتور مهم است .

۴- نکته بعدی در چاپ فاکتور این است که سایز A5 متداول ترین سایز چاپ فاکتور می باشد و اکثر مشتریان چاپ نگارین اصفهان سفارش فاکتور A5 می دهند که این فاکتورها به صورت ۵۰ شماره ای دو برگی یا ۲۵ شماره ای دو برگی یا ۵۰ شماره ای ۱۵۰ برگی که به صورت ۳ نسخه ای هست ارائه می شود که این بسته به سلیقه و نیاز مشتری قابل تغیر است.

در مجموع، یک فاکتور باید به گونه ای طراحی و چاپ شود که علاوه بر مشخصات کالا، فروشنده خریدار، قیمت و …، بیانگر اعتبار شما هم باشد و از نظر زیبایی شناسی هم، به آن توجه شده باشد و دارای صحافی خوب و با کیفیت باشد. مثلاً در دسته های فاکتور، همه ی شماره ها صحیح و بدون جا اندازی چاپ‌شده و بدون خطا باشد. البته در چاپ فاکتور هم، تیراژ چاپ مهم است. مثلاً ۱۰ دسته فاکتور یا ۲۰ دسته، تعداد کمی از چاپ است که زیاد مقرون به صرفه نیست. اگر شما ۴۰ دسته یا ۱۰۰ دسته یا بیشتر چاپ کنید، هم باعث انسجام می‌شود و هم اعتبار شما را افزایش خواهد داد.

انواع  چاپ فاکتور

 چاپ نگارین اصفهان  در زمینه صحافی فاکتورهای A4 و A5 با تجربه عمل می کند و گاهی اوقات شده برای جلد هردسته ۵۰ شماره ای که ۱۰۰ برگی می شود یک چاپ چهار رنگ انجام داده و به زیبایی فاکتور کمک می کند البته جلد متفاوت برای فاکتورها جلد شومیز نخودی است.فاکتورهایی که توسط مرکز چاپ نگارین چاپ می شوند می توانند کاربن لس یا روی کاغذ تحریر و گلاسه باشند .

چاپ کاربن لس از متداول ترین انواع چاپ فاکتور است، چون راحتی مشتری را به دنبال دارد. کاربن لس بودن یعنی اینکه روی نسخه اول که نوشته شود یا پرینت شود روی نسخه های دیگر هم چاپ می‌شود و جنس کاغذ کاربن‌لس هم مهم است که از مرغوبیت خوبی برخوردار باشد. نکته ی کاغذ کاربن دار این است که نسخه اول که نسخه ای سفید است خاصیت کاربن دار بودن دارد.

در چاپ نگارین اصفهان، برای چاپ فاکتور از سایزهای متعارف استفاده می‌شود که این سایزها عبارتند از A4، A5، B5، B4 و … ، که متداول ترین آن‌ها A5 و A4 است که البته طراحی هر کدام نیاز به تبحر و تخصص و تجربه دارد. طراحی فاکتور در چاپ نگارین اصفهان به صورت حرفه ای انجام می‌شود و به گونه ای است که جدول ها و سلول های هر قسمت فاکتور با سایزی متناسب است و کار را برای نوشتن فاکتور راحت می‌کند و علاوه بر آن یک طرح ۴ رنگ یا ترام در آن هم باعث زیباتر شدن آن می‌شود.

نوعی دیگر از چاپ فاکتورها چاپ فاکتور رسمی مالیاتی است که این نوع فاکتورها به گونه ای هستند که در سایز A4 چاپ‌شده و یک فرمت متحدالشکل دارند و معمولاً به صورت تک برگ ۲ نسخه ای چاپ می‌شوند. این فاکتورها شماره مسلسل و پرفراژ می‌خورند و به صورت صحافی شده در قالب دسته های۵۰ شماره ای چاپ می شوند .

نسخه دوم این گونه فاکتورها باید نگه داشته شود و به صورت فصلی گزارش آن ها به اداره دارایی اعلام شود.زمانی که یک فاکتور چاپ می‌شود، علاوه بر جدول ها و نرخ کالاهای فروخته شده، نیاز به مشخصات شرکت هم دارد، به گونه ای که یک فاکتور را بتوان هم به عنوان یک سند تجاری و هم به عنوان یک ابزار تبلیغاتی ارائه کرد، به این صورت که لوگو یا آرم شرکت را می توان در فاکتور به صورت ۱۰۰% یا ترام طراحی کرد.

 

چاپ فاکتور

چاپ نگارین اصفهان درزمینهٔ فاکتور، قادر به چاپ فاکتورها در کیفیت های مختلف است. مثلاً فاکتور ساده تک رنگ ۲ نسخه ای یا فاکتور ۴ رنگ با گلاسه و نسخه دوم کاغذ تحریر است.
نحوه صحافی فاکتور هم موضوعی است که در چاپ نگارین اصفهان مورد توجه قرار می‌گیرد و در این مبحث، می‌توان از صحافی ساده با جلد شومیز نخودی ۱۱۵ گرم استفاده کرد که این، نوع عادی آن است و یا از جلد گلاسه ۲۰۰ گرم با چاپ ۴ رنگ که در این صورت، هر دسته فاکتور ۵۰ شماره ای با چاپ روی جلد فاکتور است و این به زیبایی کار کمک خواهد کرد.

شماره زنی فاکتورهای رسمی یا عادی مقوله ای است که از نظر چاپ نگارین اصفهان مورد توجه قرار می‌گیرد. شماره زنی معمولاً با دستگاه ملخی انجام می‌شود و با رنگ قرمز چاپ می‌شود . این مجموعه نسخه اول که به رنگ سفید است را پرفراژ میزند ولی نسخه دوم ثابت است. شماره مسلسل که بالای هر برگه می خورد باید واضح و مشخص باشد و حالت چاپی خود را داشته باشد.

 

چاپ فاکتور در اصفهان

نوعی دیگر از فاکتورهای چاپ‌شده در چاپ نگارین اصفهان، چاپ فاکتور دسته چکی یا قبضی است. این نوع به گونه ای چاپ می‌شود که یک برگه در هر سایزی مثلاً سایز دسته چک چاپ‌شده و شماره مسلسل و پرفراژ آن به گونه ای انجام می‌شود که قسمتی از کاغذ، پرفراژ شده و جدا می‌شود و به مشتری تحویل داده می‌شود و قسمت انتهایی آن به صورت منگنه شده، باقی می‌ماند و برای بهره برداری های بعدی بایگانی می‌شود.

همان طور که در قبل اشاره شد، از نظر رسمیت، فاکتورها به دو نوع رسمی و غیر رسمی تقسیم می‌شوند که کاربرد فاکتورهای رسمی برای مشاغلی است که نیاز به ارائه به اداره دارایی دارند و فاکتورهای غیررسمی برای مشاغلی است که این نیاز را ندارند و البته در چاپ نگارین اصفهان، نوع دوم آن یعنی فاکتور غیر رسمی، بیشتر چاپ و بهره برداری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
چت در واتساپ
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید