چاپ افست اصفهان

چاپ افست اصفهان

چاپ افست یک سیستم چاپی است که برای چاپ بروشور ، چاپ کاتالوگ ،چاپ پوستر ، چاپ کارت ویزیت و …. مورد استفاده قرار می گیرد. به طور خلاصه می توان گفت چاپ افست در هر چیزی که قرار است روی کاغذ با تیتراژ و کیفیت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار می گیرد.
در چاپ افست از سیتم رنگی CMYK استفاده می شود و رنگ ها بصورت مجزا روی کاغذ چاپ می شوند. دستگاه هایی که برای چاپ افست مورد استفاده قرار می گیرند با توجه به مدل و قیمت دارای یک تا ۵ ستون رنگی می باشند.

چاپ افست نوعی از چاپ است که نوشته و عکس را به سطوح لاستیکی یک استوانه گردان بر می گرداند و سپس آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می کند گویند. ماشین معمولی چاپ افست دارای ۳ استوانه است که اول با مواد شیمیایی طوری حساس شده که فقط نوشته ها و تصاویر آن مرکب جذب کرده و زینک را به دور اولین استوانه می پیچند و بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم می گیرد . سرعت ماشین های چاپ افست از ماشین چاپ های مسطح ( حروفی ) بیش تر است. ماشین های چاپ توسط یک شرکت جهانی به نام هایدلبرگ در آلمان تولید می شود.

علم شیمی نقش مهمی در صنعت چاپ و به ویژه چاپ افست دارد در واقع چاپ افست تقابل بین آب و مرکب است. چاپ نگارین در زمینه چاپ افست هم فعالیت داشته و کیفیت بالایی که از ماشین چاپ Gto می توان گرفت را تجربه کرده است.

در چاپ افست تهیه زینک اهمیت بسزایی دارد و در واقع اگر زینک خوب گرفته نشود چاپ روی لاستیک دچار نقص شده و کیفیت چاپ پائین می آید.

از مزایایی که چاپ افست دارد و چاپ نگارین نیز در اصفهان از این مزایا بهره می جوید می توان به تنوع چاپ کاغذ ، امکان چاپ با تیراژ بالا و هزینه پایین و کیفیت چاپ بسیار بالا اشاره کرد.

چاپ افست ۴ رنگ همزمان هم از جمله ماشین های چاپی است که چند سال اخیر در اصفهان کاربرد بسیاری داشته است و به خصوص ماشین چاپ ۴ رنگ همزمان هایدلبرگ آلمان که مرسوم به PM و SM می باشد ( Print Master ) ( Speed Master ) که دارای ۴ برج یا ۴ رنگ است که روی سیلندر زینک هر برج زنیک و رنگ مربوطه بسته شده و به صورت همزمان با سرعت بالای ۱۵۰۰۰ عدد در ساعت چاپ ۴ رنگ را انجام می دهد و به دلیل سیتم پنوماتیک برای کاغذ داخل ماشین سرعت کار چندین برابر می شود.

چاپ افست دارای ویژگی های خاصی است از جمله اینکه در ماشین چاپ ۴ رنگ همزمان تنظیم کردن هر رنگ مشکل نیست و می توان در مدت زمان کوتاهی هر ۴ رنگ مربوط را روی هم تنظیم کرد به صورتی که کیفیت چاپ بالایی حاصل شود.

دیرینه چاپ افست

در گذشته اولین نوع چاپ در چاپخانه ها شکل می گرفت و به صورت مهری یا کوبشی بود. چاپ افست وظیفه انتقال نوشته ها، اطلاعات و کلید حروف به صورت حروف چینی وی کاغذ یا مقوا را بر عهده داشت.
در ابتدای کار حروف چینی توسط شخصی در چاپخانه صورت می گرفت و هر آنچه که می بایست وی کاغذ قرار داده می شد در کنار هم و به صورت حرف به حرف قرار می گرفت.

چاپ افست اصفهان

چاپ افست چیست؟

چاپ افست یکی از مرسوم ترین شیوه های چاپ موجود درکشور است، این چاپ برای تیراژهای بالا و هرچیزی که بخواهد روی کاغذ چاپ شود اعم از چاپ کتاب،چاپ بروشور و کاتالوگ کاربرد دارد.
دستگاه های چاپ افست بسته به مدل دارای سایز چاپ از ۵۰*۳۵ سانتی متر تا ۱۰۰*۷۰ و حتی در موارد محدود تا سایز ۱۴۰*۱۰۰ می باشند. مدل مرسوم چاپ رنک افست به CMYK مشهور می باشد، این حروف اختصار نام چهار رنگ اصلی به زبان آلمانی است، چاپ هر رنگ توسط یک ستون که به ستون رنگ معروف است انجام می گیرد و ترکیب رنگ های اصلی برای ساخت سایر رنگ ها برروی کاغذ انجام می پذیرد.
در این مدل کلیه رنگها از ترکیب چهار رنگ فیروزه ای یا سایان (Cyan) ارغوانی یا مجنتا (Magenta) رنگ زرد یا یلو (Yellow) و رنگ سیاه یا کلید (Black Or Key) که به اختصار به آنها CMYK گفته می شود بوجود می آید.
اختراع چاپ افست را به دو مخترع ، یکی امریکایی به نام ایرا، و روبل و دیگری آلمانی مقیم آمریکا به نام گاسیارها من نسبت می دهند. هر دو مخترع در حدود سال های ۱۹۰۴ میلادی ، این ایده را که می توان با فرم های لیتوگرافی چاپ غیرمستقیم انجام داد، بررسی و آزمایش می کردند. روش کار این دستگاه به این صورت است که نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان برمی گرداند و سپس آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند.

چاپ افست اصفهان

نحوه کار چاپ افست

تکنولوژی چاپ افست تا حدودی پیچیده است. در این ماشین برای چاپ هر رنگ روی کاغذ از سه استوانه ی اصلی استفاده می‌شود. به دور غلطک اول صفحه ای فلزی از جنس آلومینیوم که به آن پلیت یا زینک میگوید پیچیده می شود. این صفحه ی فلزی قبلاً در واحد پیش از چاپ موسوم به لیتوگرافی ساخته شده است. در لیتوگرافی فایلی که برای چاپ ارسال شده است به چهار رنگ تشکیل دهنده ی آن (CMYK) تقسیم می شود و این رنگ ها بر روی سطح ورقه ی آلومینیومی چاپ میشود.

جنس سطح زینک به گونه ایست که به هیچ عنوان مرکب را به خود جذب نمیکند اما آب را به خود جذب می کند. جنس بخش پلیمری دقیقاً برعکس عمل می کند یعنی مرکب را جذب کرده و آب را به خود جذب نمی کند. غلطک زینک بسته به تصویری که با مواد پلیمری بر سطح آن نقش بسته مرکب را از غلطک جذب می کند و در سایر بخش ها فقط مرطوب می شود. سپس این رنگ جذب شده را به غلطک پایینی که از جنس لاستیک می باشد منتقل می کند این غلطک هم بر روی کاغذ میچرخد و مرکب را به سطح کاغذ منتقل می کند. غلطک زیرین وظیفه ی فشار دادن کاغذ به غلطک لاستیکی را بر عهده دارد.

در چاپ افست نخست آن چه را که باید چاپ شود بر روی صفحه‌ای فلزی به نام زینک منتقل می‌کنند، سپس این صفحه را با مواد شیمیایی طوری حساس می‌کنند که فقط نوشته‌ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به خود می‌گیرد. زینک را به دور نخستین استوانه می‌پیچند؛ طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم برمی گردد. کاغذ سفید که به طور متوالی به دور استوانه سوم می‌پیچد مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم می‌گیرد. سرعت کار ماشین‌های چاپ افست بیش از چاپ مسطح (حروفی) می‌باشد. زینک ها به طور معمول تا تیراژ ۵۰۰۰۰ عدد را به خوبی چاپ می کنند.

چاپ افست اصفهان

از بزرگترین تولیدکنندگان ماشینهای چاپ افست درجهان کمپانی هایدلبرگ آلمان است. چاپ افست همواره روشی برای دستیابی به بهترین کیفیت و بالاترین تیراژ است. نحوه ی محاسبه ی قیمت چاپ در سیستمِ چاپ افست به این صورت است که از یک برگ تا ۵۰۰۰ برگ هزینه ای ثابت برای چاپ دریافت می گردد و با توجه به اینکه هزینه ی ساخت زینک نیز ثابت بوده و به تیراژ کار بستگی پیدا نمی کند با افزایش تیراژ چاپ هزینه ی چاپ هر برگ کاهش می یابد.چاپ افست برمبنای تقابل بین آب و مرکب شکل گرفته است. چاپ کارت ویزیت چاپ سربرگ، چاپ تراکت و برگه های تبلیغاتی، چاپ کاتالوگ، ست کامل اداری، چاپ پوستر، چاپ و ساخت پاکت، چاپ کارت تبریک و کارت پوستال از مواردی است که توسط چاپ افست فراهم می شود.

زینکهای لیتوگرافی عمدتاً ورقه های نازک و قابل انعطاف آلومینیومی هستند که به راحتی قوس برداشته ،خم می شوند .بنابراین می توان آنها را برروی سیلندر ماشین چاپ بست. زمانی که زینک بر روی سیلندر مخصوص خود در ماشین چاپ نصب شد استوانه ای را تشکیل می دهد که نوردهای آب و مرکب به راحتی می توانند به سطح آن برسند. هنگام انجام چاپ به روش افست بر خلاف دیگر روشها نیازی نیست که زینک با کاغذ تماس پیدا کند.

مطالب مرکب خورده از روی زینک به سیلندر دیگری منتقل می شود که با لایه ای از جنس لاستیک پوشیده شده است و به آن سیلندر لاستیک می گویند. سیلندر سوم هم که در کنار سیلندر لاستیک قرار گرفته است و کاغذ را با پنجه های خود می گیرد سیلندر چاپ نام دارد. در این وضعیت ،تصویر و مطالب مرکب خورده از سیلندر لاستیک به روی کاغذ منتقل می شوند. فشار بین سیلندر لاستیک و سیلندر چاپ ،فرایند چاپ را عملی می سازند.

چاپ افست اصفهان

انواع افست اصفهان

  • افست آب الکل که شامل کاغذ ، مقوا ،کاغذ پشت چسبدار و pvc می باشد.
  • افست خشک که شامل کاغذ ،مقوا ،روی CD و فلز به شکل ورق می باشد.
  • افست رول که شامل کاغذ و مقوای رول است.

چاپ افست در اصفهان

فهرست
چت در واتساپ
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید