چند توصیه برای تبدیل پایان نامه به کتاب

چند توصیه برای تبدیل پایان نامه به کتاب

تبدیل پایان نامه به کتاب در پربارکردن رزومه تحصیلی و شغلی و ایجاد فرصت های شغلی جدید تأثیر زیادی دارد . چاپ کتاب برای افرادی که اولین بار می خواهند اقدام به چاپ کتاب کنند ممکن است کمی سخت و گنگ به نظر برسد . تبدیل پایان نامه به کتاب می تواند کمک زیادی به قوی شدن رزومه تحصیلی و شغلی شما بکند .

در این مقاله قصد داریم توصیه هایی برای تبدیل پایان نامه به کتاب بیان کنیم :

  1. اسم کتاب با عنوان پایان نامه متفاوت باشد .
  2. تیتر ها و عناوین اصلی در پایان نامه را کاملا تغییر دهید تا مشخص نشود عین پایان نامه را کتاب کرده اید  . مثلا یکی از عناوین شما تأثیر تکنولوژی بر زندگی است شما بهتر است این عنوان را به “تکنولوژی و زندگی ” یا “زندگی با دنیای تکنولوژی “و یا هرعنوانی که خودتان بهتر از هر کسی می دانید تغییر دهید . معمولا استادهای مصاحبه کننده برای دکترا و… فقط نگاه کلی به کتاب می اندازند .
  3. حتما در کتاب نوشته شود برگرفته از پایان نامه است و حتما اسم اساتید ، راهنما و مشاور ، نام دانشگاه در پیشگفتار ذکر شود .
  4. در منابع آخر کتاب پایان نامه ذکر شود و در صفحات کتاب استناد شود .
  5. اهداف ، فرضیات ، بیان مسأله در کتاب حذف شوند البته شما می توانید این اطلاعات را در قسمت دیگر کتاب بیاورید به عنوان مثال بیان مسأله را در مقدمه اضافه نمائید یا هر جای کتاب که به نظر صلاح است انجام دهید .
  6. در صورت امکان اگر اطلاعات جدیدی دارید به کتابتان اضافه نمائید .
  7. هر اطلاعاتی که وجودش اضافی است را از کتاب حذف کنید .
  8. همه جمله هایی که به “رساله” یا “پایان نامه” ختم می شوند باید به کلمه “کتاب” تغییر یابند.
  9. بسیار جذاب خواهد بود که برخی اطلاعات و دستاوردهای مربوط به موضوع پایان نامه به آن اضافه شوند ، با این کار هم کتاب را بروز کرده اید و هم از مشابه شدن کامل کتاب با پایان نامه جلوگیری کرده اید.

این مواردی که به آن اشاره شد جزئی از کارهایی است که در تمامی پایان نامه ها اعمال می شود .

مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب

آماده سازی و تحویل فایل ورد کتاب

این مرحله کار خاصی ندارد  زیرا پایان نامه قبلا چاپ شده است و تهیه کتاب آن کار سختی نیست به جز در مواردی که حجم پایان نامه کم باشد که در این صورت نویسنده باید از ناشر کمک بگیرد و به هرنحوی تعداد صفحات را افزایش دهد تا به حداقل استاندارد لازم برسد .

صفحه آرایی

در مرحله بعد باید صفحه آرایی کتاب تنظیم شود . به هنر انتخاب درست و متناسب فونت،اندازه کلمات، فاصله خط ها از همدیگر و از حاشیه ها، جاگذاری درست و اصولی اشکال،تصاویر و نمودارها و …”صفحه آرایی” گفته می شود. صفحه آرایی در تأثیر گذاری کتاب کاربرد زیادی دارد .

دریافت شابک به اسم نویسنده

شابک به شماره استاندارد بین المللی کتاب گفته می شود و یک کد ۱۳ رقمی است که در قسمت شناسنامه و فیپای کتاب ، پشت جلد کتاب به صورت بارکد نوشته می شود  . شابک از سال ۱۳۷۲ یعنی حدود ۲۷ سال پس از راه اندازی این استاندارد در دنیا در کشور ما به کار گرفته شد . شابک کاربردهای متفاوتی دارد به طور مثال برای شناسنامه دار شدن کتاب و اخذ فیپا داشتن شابک ضروری است .

وقتی اطلاعات فیپا و شابک قانونی بر روی کتاب درج شده باشد همه حقوق مادی و معنوی کتاب برای همیشه برای نویسنده حفظ خواهد شد . شابک و فیپا دقیقا نقش سند مالکیت را برای یک ملک بازی می کنند .

طراحی جلد

طراحی جلد کتاب از مراحل مهم فرایند چاپ کتاب است . جلد کتاب اگر جذاب و مناسب طراحی شود می تواند نقش کلیدی در عرضه موفق اقتصادی کتاب داشته باشد .

دریافت مجوز فیپا و مجوز ارشاد

برای انتشار کتاب باید مجوز فیپا و ارشاد گرفته شود . فیپا مخفف «فهرست نویسی پیش از انتشار» است که به تهیه اطلاعات کتاب شناختی شامل جزئیات‌ مربوط‌ به‌ یک‌ اثر مثل‌ نویسنده‌،عنوان‌،ناشر،تعداد جلدها،پیوست ها،بها،تصویرپرداز و… لازم‌ برای‌ شناسایی‌ و بازیابی‌ یک‌ کتاب‌ بر مبنای‌ ضوابط‌ و استانداردهای‌ بین‌المللی قبل از چاپ گفته می شود‌.

اجرای طرح فیپا در مهر ۱۳۷۷ توسط کتابخانه ملی با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد  .  در حال حاضر اداره کل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی عهده دار صدور مجوز فیپا به صورت الکترونیک می باشد .

چاپ و صحافی

برای کسانی که قصد فروش کتاب خود را دارند چاپ و صحافی نیز مانند طراحی جلد اهمیت زیادی دارد . کتاب های زیادی وجود دارند که محتوای خوبی دارند اما به دلیل نداشتن چاپ و صحافی خوب از گردونه رقابت فروش حذف شده اند .

عرضه کتاب

درست است که اغلب ، افرادی که در پی گرفتن نمره و امتیاز بیشتر برای آزمون مصاحبه دکتری هستند متقاضی تبدیل پایان نامه به کتاب هستند اما باز هم نباید از عرضه خوب و حرفه ای کتاب غفلت کرد . بسیاری از افراد با مراجعه به ناشران با سابقه و قوی،نه تنها در مدت زمانی کوتاه توانسته اند کتابی خوب و استاندارد تحویل بگیرند، بلکه با عرضه آن کتاب در سیستم فروش (فیزیکی یا الکترونیکی) همان ناشرنیز توانسته اند کسب درآمد بکنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
چت در واتساپ
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید