چاپ سربرگ

چاپ سربرگ

چاپ سربرگ مقوله‌ای از چاپ است که تقریباًهمه‌ی مشاغل با آن عجین هستند. در چاپ نگارین اصفهان نیز به این موضوع توجه ویژه‌ای می‌شود. تقریباً می‌توان گفت از اصلی‌ترین موضوعات چاپی است و به نظر می‌رسد که باید درزمینهٔ طراحی و چاپ آن، وقت زیادی را صرف نمود. شرکت ها و کسب و کارها برای یادداشت ها و نامه های اداری نیاز به سربرگ دارند. هر شرکت نیاز به چاپ سربرگ دارد که باید سربرگ ها حاوی آرم شرکت، تاریخ، شماره و مشخصات کلیدی شرکت باشد.

علت این که هر شرکت به سربرگ نیاز دارد این است که در دنیای کسب و کار الآن و اوضاع فعلی جهان در اختیار داشتن یک ست اداری ویژه که سربرگ تمام مکاتبات و اسناد در دل قالب مشخص آن قرار میگیرد اعتباری است ویژه برای شما، که این اعتبار در ذهن مخاطب شما تا مدت های زیادی باقی خواهد ماند و باعث رشد شما در بازار کار یا شغل شما می گردد.

چاپ سربرگ از جمله خدماتی است که مجموعه چاپ نگارین در اصفهان ارائه می دهد . سربرگ نام کاغذی است که برای نوشتن نامه های رسمی و یا سازمانی (برای اداره جات) و یا برای شخص حقیقی (باز هم بصورت رسمی) استفاده می شود.سربرگ معمولا بصورت A4 و A5 مورد استفاده قرار می گیرد و به ندرت در اندازه های دیگر چاپ می شود.

تاریخچه سربرگ

حدود ۳۰ سال پیش گروهی از متخصصین توانمند در عرصه چاپ، جلساتی رابرگزارکردند و به تبادل اطلاعات پرداختند و بر اساس نتایج برگرفته شده از این گرد همایی سربرگ به عنوان یک محصول چاپی به وجود آمد.
باب میچل، مارک ارتیس، جان فرایزر، مایک رالی، نوبل ممبر، ارل وهیل و ریک فلورس هفت نفر از هنرمندانی هستند که از استقبال کننده های اصلی سربرگ به شمار می رفتند. این افراد در مسابقه سالیانه تایمز شرکت کردند و منجر به مطرح شدن سربرگ در مجله تایمز شدند و از آنجایی که در هر زمینه ای موفق بودند بقیه فعالان را نیز تحت تاثیر قرار دادند و اینگونه این محصول چاپی به وجود آمد.

سربرگ چیست ؟

سربرگ یا letterhead کاغذی است که برای نوشتن نامه های رسمی استفاده می شود . سربرگ برای مصارف مختلف اعم از متن های رسمی هم چون مکاتبات اداری ، درج قرارداد یا پیش فاکتور و… استفاده می شود .

مشخصات سربرگ:

سربرگ برگه ای A4 در ابعاد ۲۱ در ۲۹.۷ است که در آن نشانه و عنوان- نشانی- عناوینی مانند تاریخ، شماره،پیوست درج شده است و در بالای سربرگ آرم و لوگو وعنوان به ویژه در سربرگ های ادارات دولتی  و برخی شرکت ها به عنوان یک اصل رعایت می شود.
با استفاده از خدمات چاپ نگارین در اصفهان ، می توانید بهترین خدمات چاپ و طراحی را در زمینه طراحی ست اداری ، سربرگ  و دیگر نیاز های  مجموعه خود را برطرف سازید  .

آرم و لوگو نباید به کاربری اصلی سربرگ لطمه ای وارد کند. نشانه و عنوان در بالا سمت چپ یا راست سربرگ بستگی به شکل و جهت نشانه دارد ولی معمولا در سربرگ های دولتی نشانه در بالا سمت راست قرار می گیرد و تاریخ و شماره نامه در سمت چپ بالا قرار می گیرد زیرا این امکان را فراهم می آورد که در هنگام ورق زدن پرونده سریع تر به نامه ها دستیابی پیدا کنند.

نشانه غالبا ابعاد بین ۵تا ۱۵ سانتی متر مربع را به خود اختصاص می دهد. اندازه قلم عنوان بین ۱۰ تا ۱۴ پوینت و معمولا با قلم ضخیم ارائه می شود. عنوان اگر طولانی باشد امکان شکستن آن به دو یا سه خط مقدور است و اغلب بزرگتر از بخش های دیگر قید می شود.

عنوان درکنار آرم یا لوگو قرار می گیرد و در پایین چپ یا راست نشانه جای می گیرد. محل قرار گیری عنوان بسته به شکل کلی سربرگ قابل تعریف است اما عنوان در بالای نشانه قرار نمی گیرد.

نوع قلمی که برای عنوان استفاده می شود با گرافیک آرم و محدوده فعالیت صاحب آن باید متناسب باشد. نشانی اغلب در سربرگ قید می شود اندازه قلم نشانی بین ۸ تا ۱۲ پوینت میباشد.

گرافیک سربرگ:

عناصری که در سربرگ میباشد حداقل ۱ سانتی متر از حاشیه ها باید فاصله داشته باشد. زمینه ی سربرگ باید فاقد رنگ باشد . بعد از سایز A4  سایزA5 21 در ۱۴.۹ در اولویت قرار دارد که معمولا برای مکاتبات داخلی و یا متن های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد.ابعاد سربرگ های A5 نصف A4 است اما نباید عناصر بصری را همین نسبت کوچک کرد. بلکه باید مجددا انتخاب قلم نوشتار و ابعاد عناصر بصری انجام پذیرد.

ما در مجموعه چاپ نگارین ،با بهره گیری از تیم طراحی برجسته  در اصفهان ، بهترین طرح های لوگو و فونت گرافی را به شما ارائه می دهیم.

نحوه چاپ سربرگ

ابعاد سربرگ در ۲ مدل ۴A و ۵A چاپ می­گردد و اوراق مشابه در ابعاد کوچکتر مانند ۶B و ۶A به صورت یادداشت استفاده می­شود.جنس سربرگ کاغذ g80 ، g100 یا کاغذ کتان و یا گلاسه می­تواند باشد پیشنهاد چاپ نگارین اصفهان به شما کاغذ g80 می­باشد چون هم مرغوب ­تر است و هم برای پرینترها مشکلی بوجود نمی­ آورد.البته برای هر شرکت، سازمان و یا بنگاه اقتثصادی سربرگ A4 و A5 ضروری است .

چاپ نگارین اصفهان قادر به چاپ کاغذ تحریر یا گلاسه یا انواع کاغذها برای سربرگ می باشد که این چاپ به صورت تک رنگ، دو رنگ و یا چهاررنگ انجام می شود . ما به شما چاپ چهار رنگ را پیشنهاد می کنیم چون آرم شرکت، رنگ سازمانی شرکت و کلیه رسالت شرکت در آن مشخص می باشد و باعث زیبایی آن سربرگ  می شود .

این سربرگ ها در سایز A4 و A5 برش خورده و اصطلاحا سر چسب شده که این سرچسب شدن باعث منسجم شدن سربرگ می شود و بسته های سربرگ به صورت ۱۰۰ برگی به مشتری ارائه می شود.

چاپ سربرگ

 در بعضی از موارد هم بدلیل زیاد شدن مرغوبیت می توان از کاغذ ۱۰۰ تحریر ، کاغذ کتان و یا کاغذ گلاسه استفاده نمود .
پیشنهاد ما ( مجتمع چاپ نگارین اصفهان) برای چاپ سربرگ کاغذ ۸۰ تحریر می باشد از آنجایی که بیشتر شرکت ها برای نوشتن روی سربرگ از پرینتر استفاده می کنند .

لذا برای اینکه به پرینتر شما آسیب نرسد این بهترین کاغذ می باشد. سربرگ را می توان بصورت تک رنگ (سیاه و سفید یا سرمه ای یا …..) ۲ رنگ و یا کاملا رنگی چاپ کرد پیشنهاد ما به عنوان (چاپ نگارین اصفهان) در چاپ سربرگ های رنگی ترکیبی از رنگ های ویژه مانند مشکی، سرمه ای سبز تیره می باشد.
و در چاپ تک رنگ هم رنگ سرمه ای می باشد.در طراحی سربرگ یک سری نکاتی می باشد که باید رعایت کرد
۱- رنگ سربرگ (که قبلا توضیح داده شد)
۲- ترام زمینه که باید بین ۲ الی ۵درصد انتخاب شود چون اگر پر رنگ باشد متن روی آن درست خوانده نمی شود و همچنین در ارسال فاکس نیز برای طرف مقابل ناخوانا می باشد.
۳- محل قرار گرفتن نام و نشانی و تاریخ و شماره و پیوست و همچنین محل قرار گرفتن آدرس که قبلا توضیح داده شد
۴- فونت سربرگ برای طراحی سربرگ باید همیشه از فونتهای خوانا استفاده کرد و همچنین سایز فونت باید بین ۱۰ الی ۱۴ انتخاب شود.پیشنهاد ما به عنوان (مجتمع چاپ نگارین اصفهان) در طراحی سربرگ A4 استفاده از فونت ۱۴ و در هر سربرگ A5 فونت ۱۲می باشد.

چاپ سربرگ اصفهان

موارد دیگری که در طراحی یک سربرگ ازنظر چاپ نگارین اصفهان مهم است، عبارت‌اند از:
۱) نمایش نام تجاری و لوگوی شرکت؛
۲) طراحی ساده، زیبا و چشم‌نواز؛
۳) استفاده بهینه از فضای کاغذ؛
۴) استفاده از تصاویر معنادار؛
۵) استفاده از آیکون‌ها؛
۶) استفاده از امضاء در سربرگ‌ها؛
۷) استفاده از رنگ‌سازمانی در طراحی سربرگ؛
۸) هماهنگی رنگ سربرگ با دیگر لوازم چاپی؛

درمجموع باید به این نکته توجه داشت که یک سربرگ در کنار پاکت نامه، کارت ویزیت، لیبل، هولوگرام و سایر اجزای ست اداری، بخشی از هویت شرکت شمارا تشکیل می‌دهند. پس باید بهترین تصمیم‌ها را در این مقوله داشته باشید. چاپ نگارین اصفهان با کادری مجرب درزمینهٔ طراحی و چاپ سربرگ‌های متفاوت در تیراژ پایین ۱۰۰۰ عددی و یا تیراژ ۵۰۰۰ عدد به بالا، آماده خدمت‌رسانی به شما است.

طراحی سربرگ:

در طراحی، قسمت­های مهم را با فونت درشت ­تر نمایش دهید و اندازه فونت معمولاً بین ۱۰ الی ۱۴ پوینت متغیر است و برای آدرس و نشانی از فونت ۱۰ الی ۱۲ استفاده کنید.

زمینه حتی­الامکان فاقد رنگ باشد و یا در حد ترام ۳% باشد تا در هنگام کپی گرفتن و یا فاکس مشکلی پیش نیاید. سربرگ می­تواند به صورت سیاه و سفید و یا رنگی باشد که بهترین آن رنگی است.

پیشنهاد چاپ نگارین در چاپ سربرگ رنگی ترکیبی از رنگ­های تیره مانند مشکی، سرمه­ای ، سبز تیره می­باشد و همچنین در سربرگ تک­رنگ هم پیشنهاد ما رنگ سرمه­ای می ­باشد.چاپ سربرگ روی کاغذ ۸۰ گرم تحریر جلوه خاصی دارد وبه بیشتر مشتریان این پیشنهاد می شود .

سربرگ ها برای مکاتبات اداری شرکت ها استفاده می شود و به همین دلیل باید در طراحی و چاپ آن ها همه اصول رعایت شود یک سربرگ خوب باید هویت یک سازمان یا شرکت را نشان دهد.
سربرگ در چاپ نگارین اصفهان به صورت تک رنگ یا دو رنگ و بعضا چهار رنگ هم چاپ می شود البته نوع متداول آن ۲ رنگ می باشد به این صورت که یک ترام از لوگو شرکت با بعضی از خطوط با یک رنگ ترکیبی و متن ها با رنگ مشکی چاپ می شود و بعد از چاپ سرچسب میشود ولی گاهی اوقات سرچسب هم انجام نمی شود و به خاطر استفاده سربرگ در پرینتر بدون سرچسب استفاده می شود که در این مورد باید اندازه ها کامل رعایت شده باشد که هنگام پرینت متن کامل داخل سربرگ پرینت شود.
سربرگ ها به دلیل داشتن لوگو شرکت در زمره اوراق اداری مهم محسوب شده و علی رغم ساده بودن آن از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

اصفهان مهد صنعت چاپ ایران

اصفهان یکی از قدیمی ­ترین استان­های فعال در صنعت چاپ است که دراین حوزه فعالیت دارد. نخستین چاپخانه کشور در اصفهان تأسیس شده است و اکنون نیز اصفهان به عنوان یکی از مراکز مهم چاپ ایران به شمار می­آید. در حال حاضر حدود ۵۰۰ چاپخانه در استان اصفهان وجود دارد که تعداد ۴۰۰۰ نیروی کار را به صورت مستقیم و ۱۰ هزار نفر را به شکل غیرمستقیم بکار گرفته است.

نخستین دستگاه چاپ ایران در دوران صفویه در منطقه جلفای اصفهان توسط کشیشان ارمنی راه­اندازی شد و همچنین اولین کتاب­ها نیز در این منطقه و توسط پیشوای مذهبی کلیسای وانک به چاپ رسید.

چاپ نگارین امکاناتی را در چاپ سربرگ داراست که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد:

۱-سفارش آنلاین و تحویل در محل

۲-طراحی انجام شده را آنلاین ببینید و تایید کنید

۳-هزینه را پرداخت نمایید

 و پس از چاپ، سفارشتان را تحویل بگیرید

چاپ سربرگ فوری و در سریع ترین زمان ممکن و در ۶ ساعت در چاپ نگارین انجام می پذیرد.

نکات مهم هنگام چاپ سربرگ:

 • چاپ سربرگ باید با سایر آیتم های ست اداری شرکت اعم از پاکت، یادداشت قبض و…. هم خوانی داشته باشد .
 • چاپ سربرگ بایدمتحدالشکل باشد .
 • سربرگ برگه ای است برای نگارش نامه های رسمی پس باید در طراحی چاپ آن دقت زیادی کرد چون آن شخص حقیقی یا حقوقی که این نامه را میبیند مطمئنا با نحوه چاپ آن در مورد ما قضاوت خواهد کرد.
 • سعی کنید با طراحی و چاپ خوب انرژی مثبتی در زهن مخاطب به جای بگذارید .
 • یک سربرگ خوب نباید جایی برای تبلیغات شما باشد .
 • سعی کنید در چاپ سربرگ بیشتر از رنگ های رسمی سبز ، سرمه ای و سیاه استفاده کنید .
 • چاپ سربرگ بهتر است توسط المان هایی که سلیقه طراح است انتخاب شود و حداقل از دو طرف بسته گردد . مهم نیست که این بسته شدن از کدام ضلع های سربرگ باشد.
 • جای قرار گرفتن لوگوی شرکت سمت راست بالایی کاغذ A4 یا A5 می باشدچون سمت چپ سربرگ مخصوص تاریخ ، شماره و پیوست های اداری است  .
 • حاشیه ها باید نیم سانت یا یک سانت رعایت شوند.
 • نام یا عنوان شرکت بهتر است در ابتدای سربرگ قرار گیرد.
 • در بخش آدرس و نشانی باید تلفن ، فکس ، آدرس پست الکترونیکی ، وب سایت و آدرس اینستاگرام  ثبت گردد .
 •  درج کلیه اطلاعات مهم در سربرگ باید انجام شود. این اطلاعات، شامل نام تجاری شرکت و یا سازمان، لوگو ، اطلاعات تماس همچون آدرس پستی و الکترونیکی، آدرس وبسایت و اینستا است.
 • رنگی که در طراحی سربرگ استفاده می‌شود باید مطابق با رنگ سازمانی شرکت بوده و با دیگر اقلام ست اداری یکسان باشد.
 • هم چنین در طراحی یک سربرگ باید فاصله‌ای را تحت عنوان حاشیه امن در نظر گرفت. این بدین معنا است که اگر این فاصله که در حدود ۵/۰ سانتی‌متر است در طراحی رعایت نشود به هنگام چاپ آن ممکن است بخشی از طرح حذف شود.
 • تصاویری که در سربرگ استفاده می شوند باید زیاد پر رنگ نباشد که باعث دیده نشدن متن شود . تصاویر باید به حالت ترام باشد یا در ابعاد کوچک استفاده شود.

از نظر چاپ نگارین اصفهان یک سربرگ خوب دارای اجزای مهمی چون آرم یا همان لوگو و نشانی و زمینه فعالیت و محل درج تاریخ و شماره و درج پیوست نامه می باشد و در انتهای سطر پایانی آن هم آدرس و تلفن و مشخصات سایت و اینستا باید درج شود .نکته مهمی که باید در طراحی سربرگ خوب موردتوجه قرار گیرد این است که باید حتماً آرم و لوگوی شغل شما و یا اطلاعات مختصری از خودتان داخل یک سربرگ آورده شود که این موضوع به بازاریابی و فروش شما کمک ویژه‌ای خواهد کرد.

اهداف چاپ سربرگ

 چاپ نگارین اصفهان معتقد به این است که یک سربرگ خوب علاوه بر نظم دادن به مکاتبات  و رفع نیازهای اداری شرکت می تواند اهداف و فعالیت های دیگری را نیز به دنبال داشته باشد که در ادامه به تعدای از این اهداف و فعالیت ها اشاره خواهیم کرد:

۱-کمک به برنامه بازاریابی به این معنی که یک طراحی زیبا و کار برای سربرگ قادر است در ایجاد یک دیدگاه بهتر نزد مخاطبان مؤثر باشد .

۲-سربرگ می تواند به عنوان یک ابزار روابط عمومی نیز عمل کند که این به واسطه اطلاعات تماس پایین برگه سربرگ می باشد.

۳- با نشان دادن رنگ سازمانی و متحدالشکل بودن یک سربرگ با سایر ست اداری می توان تاثیر به سزایی در فرایندهای بازاریابی شرکت گذاشت.

۴- چاپ سربرگ خوب باعث ارتباط مخاطب با کسب و کار شما خواهد شد. اگر می خواهید چاپ سربرگ فوری با بهترین کیفیت و در کم ترین زمان ممکن داشته باشید با بهترین چاپخانه اصفهان، چاپ نگارین اصفهان ارتباط داشته باشید.

چاپ سربرگ اصفهان

کاربرد سربرگ

کاربرد سربرگ را می‌توان به‌طورکلی این‌طور تعریف کرد که برای ارسال نامه و اطلاعات مهم به مشتریان از سربرگ استفاده می‌شود. موضوع حائز اهمیت در چاپ نگارین اصفهان این است که چاپ سربرگ با فنّاوری آفست انجام‌شده و امکان تیراژ شدن آن با شیت اختصاصی تا ۵۰۰۰ عدد و بیشتر هم وجود دارد.
سربرگ چاپی هویت یک شغل را می‌رساند و درواقع نماینده شرکت یا شخص شما است، پس باید برای چاپ سربرگ یک طراحی چشم‌نواز و شکیل انجام دهیم که این مهم را چاپ نگارین اصفهان برای شما انجام می‌دهد.

پزشکان هم باید سربرگ داشته باشند. البته برای آن‌ها به سربرگ سر نسخه هم گفته می‌شود. چون‌که یک پزشک، نسخه و یا دستورالعمل و … را در سربرگ نوشته و آن را مهر می‌زند و به بیمار می‌دهد. درواقع برای پزشکان کاربرد زیادتری خواهد داشت.

چاپ سربرگ به‌صورت تک‌رنگ، ۲ رنگ و یا ۴ رنگ روی کاغذ تحریر، کاغذ گلاسه، کاغذ کتان و … انجام می‌شود که چاپ نگارین اصفهان نوع ۴ رنگ را پیشنهاد می‌دهد. ولی سربرگ‌های ۲ رنگ کاربرد بیشتری دارند.
استفاده از سربرگ فقط به نامه‌های اداره دارایی محدود نمی‌شود، بلکه هرگونه مکاتبه و ارتباط بین شرکت‌ها را می‌توان در سربرگ ثبت کرد که این موضوع باعث می‌شود سربرگ به یک مقوله‌ی مهم برای شما تبدیل شود.

هدف اولیه تهیه سربرگ نظم دادن به مکاتبات اداری است اما تهیه سربرگ باعث افزایش و بهبود روابط درون سازمانی و برون سازمانی هم میشود و سربرگ ها فقط برای مکاتبات نیست گاهی اوقات جنبه تبلیغاتی هم پیدا می کند.
یک سربرگ خوب می تواند علاوه بر رفع نیاز مکاتبات ما باعث شناخته شدن هم شود مثلا یک شرکت مهندسی می تواند پروپزال ها و یا پیش فاکتور و قراردادهای خود راهم روی سربرگ ها پرینت کند یا یک پزشک می تواند کلیه توصیه ها دستوها و یا تجویز های خود را روی سربرگ درج کند که این باعث ماندگاری آن می شودکه البته به سربرگ در این مورد سرنسخه هم می گویند و جزء الزامات یک پزشک می باشد.
سربرگ ها معمولا روی کاغذ ۸۰ گرم چاپ می شود چون برای پرینت بهتر است البته گاهی اوقات بعضی شرکت ها روی گلاسه های نازک هم به صورت چهار رنگ و یا تک رنگ چاپ می کنند سربرگ جزئی از ست اداری است و باید با آن همخوانی داشته باشد در چاپ نگارین اصفهان انواع طراحی ها از سربرگ ها در سایز های مختلف وجود دارد و برای برخی شغل های کوچک که نیاز به ست اداری مفصل ندارند فقط سربرگ شکیل با طراحی خوب چاپ می شود
به طور سنتی طراحی سربرگ در بالای صفحه قرار می‌گیرد اما این به هیچ وجه یک قانون قطعی نیست و ممکن است یک سربرگ دارای یک طراحی باشد که این بالا قرار گرفتن رعایت نشده باشد.
کیفیت کاغذی که برای سربرگ خود استفاده می‌کنید می‌تواند تفاوت زیادی در برداشت مخاطب از شما داشته باشد. یک کاغذ ضخیم و باکیفیت جلوه‌ای زیبا به سربرگ می‌بخشد. اگر می‌خواهید بر این نکته تاکید کنید که برند شما در سطح بالایی قرار دارد یک کاغذ سربرگ باکیفیت به تقویت برند شما کمک خواهد کرد.
هرچه افراد بیشتری لوگوی شما را ببینند برنده شما شناخته‌تر خواهد شد پس در انتخاب جای لوگوی خود در سربرگ ها دقت داشته باشید که این مکان در دید مخاطب باشد و با متن هم سازگاری خوبی برقرار کند.

مزایای سربرگ

مزایای یک سربرگ عبارت‌اند از:
۱) تبادل اطلاعات درون‌سازمانی و برون‌سازمانی
۲) هویت سازمان و ماهیت فعالیت شمارا مشخص می‌کند.
۳) نظم و انسجام شرکت شمارا نشان می‌دهد.
۴) دسترسی به سایر اطلاعات شرکت، از قبیل آدرس، سایت، اینستا و … را فراهم می‌کند.
۵) معرفی کلی شرکت را با کم ترین هزینه به همراه دارد.

اکثر شرکت‌ها سربرگ‌های A4 چاپ می‌کنند. البته باید به‌گونه‌ای باشد که داخل پرینتر قرار گیرد. چون نکته اصلی همین‌جا است که مکاتبات را بتوان روی آن پرینت کرد. منظور از طراحی سربرگ در چاپ نگارین اصفهان، استفاده از علائم بصری و نوشته‌های آن است که به‌طور یکسان و معمولاً به‌صورت چاپی در قسمت بالایی و پایینی نامه‌های شرکت چاپ می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
چت در واتساپ
پیام خود رادر واتساپ برای ما ارسال کنید